Přeskočit na hlavní obsah

Jak jsme prozkoumávali Edinburgh...

Po tom, co jsme skončili West Highland Way jsme měli pár dní na prozkoumávání  Edinburghu. Je to úplně nádherný, historický město plné různých zákoutí, zapadlých uliček, starých budov a překvapivě dokonce i nějakých těch kopců.

První den se nám už od rána nechtělo vylehávat v posteli a tak už v sedm jsme byli na cestě a cílem bylo ztratit se ve městě a prokličkovat se k Edinburghskému hradu.

Den předtím jsme vystupovali na vlakovém nádraží Waverley a hned za ním, když se vyjede eskalátorem na Princess Street, už se člověk může na malém náměstí ufotit. Hned první, co uvidíte je Scott Monument. Je to památník skotského básníka a spisovatele Sira Waltera Scotta.


Kdo je spíš na projížďky městem a chce toho vidět co nejvíc v relativně krátkém časovém úseku s výkladem historie, může vzít projížďku vyhlídkovým autobusem Hop On/Hop Off, které se srocují hned u první křižovatky. My jsme vyrazili pěšky.

Edinburghský hrad se nedá zrovna moc přehlédnout, protože stojí na obrovském kopci. Máte hned několik možností, jak se k němu dostat, buď přímou cestou vzhůru z parčíku (který je mimochodem nádherný).


A nebo ho jakoby obejdete po straně a potom si zbytek z ulice dojdete po schodech. Hned ráno to ještě šlo, ale kolem deváté už se na místo dostávají autobusy s různými zájezdovými skupinami, takže doporučuju pokud někdo chce dovnitř, tak si přivstat. Vstup do hradu je za 18.50 liber.


Edinburgh jako každé větší město se dělí na několik čtvrtí. Největší výskyt památek je ve čtvrti Edinburgh Old Town (Edinburgh Staré Město). Když procházíte od hradu dolů po historické ulici Royal Mile je plná obchůdků, restaurací, kaváren a dudáků, uvidíte nespočet katedrál, památníků a kostelíků, a když budete dostatečně pozorní, zjistíte že každé zákoutí se nějak jmenuje a dokonce tu třeba sídlí i ďáblův advokát. :DTo by nebyla pořádná obhlídka města, kdyby si člověk nevylezl na nějaké ty drobné kopečky a tak jsme se vydali na Calton Hill. Je na něm nespočet památníků, každý samozřejmě nějakým způsobem významný a nachází se tam zároveň Stará Observatoř, kterou momentálně restaurují a mají ji obehnanou plotem, takže ji nevidíte. Tohle je ten slavný výhled na město, když je pod mrakem. 


Ten den jsme se ještě dostali až k Holyrood Parku, ale nakonec jsme si ho nechali na příští den. Rozkládá se na kopci, útesech, prostě pěkně hezky nahoře. Sice to vypadá jako na namáhavou štreku, ale zdolat se to dá za pár minut. Zase tolik fyzicky náročné to není. Nebo nám to alespoň tolik náročné po té skotské Vysočině nepřišlo, když jsme se na něj vydali. Chtěli jsme to pojmout jako celodenní výlet, protože to vypadalo, že celý park je nahoře obrovský a těch kopečků tam bylo docela dost, ovšem nakonec jsme to všechno i s piknikem stihli za dopoledne.  

Mohla bych vás ohromovat znalostmi typu, jaké trasy se dají nahoře jít, že se z druhé strany dá docela dobře dojet skoro nahoru i na kole, že se tam nachází taky rozvaliny kaple Svatého Antonína, že největší kopec se tam jmenuje Arthurovo sedlo, ale oni všechny ty výhledy mluví samy za sebe. 


Jelikož jsme toho další den neměli na odpoledne moc co na práci, tentokrát jsme se rozhodli, že se podíváme k vodě. Takže jsem našla nejbližší trasu - asi 3,5 km od našeho bydliště - a vydali jsme se  objevovat moře. Severní moře tvoří u Skotska "malou" zátoku, malá vypadá na mapě. 

Došli jsme k další čtvrti, která se tentokrát jmenovala New Haven a našli v přístavu úplně nádherný maják. No a protože jsme toho moře neměli dost a někteří z nás (rozumějte Hanka :D ) nechtěli vidět jen malou zátoku, ale opravdový skutečný širý oceán, tak jsme tedy zvolili další den novou cestu a to tentokrát do čtvrti zvané Portobello. Bylo to nějaké 4 míle od našeho ubytování (asi 6,5km), nijak náročná procházka skrz město. 

Dorazili jsme až k pláži zvané Portobello beach. Mimo sezónu a v ne příliš ideálním počasí ( rozumějte foukalo jako sviňa) jsme se Hanka konečně mohla kochat a my s ní. Výhled narušovalo jenom několik pejskařů.No a když už jsme byli takhle daleko chtěli jsme se podívat co je kolem krom té pláže (rozumějte mě zrovna jako u oceánu v ledovém větru neudržíte, pokud nemám v ruce knížku). Podle navigace slabou hodinku chůze, byla ukotvená jachta královské rodiny Britannia

Co bychom to byly za turisty, kdybychom se k ní nepodívali. Na vstup na palubu se dají koupit vstupenky v obchodním centru. Můžete se jít tedy podívat, jak si žije královská rodina. My jsme takové neodolatelné pokušení neměli, nám stačilo ji vidět a udělat si pár snímků, takže jsme si šli  pěkně do obchoďáku sednout do restaurace a vyfotili jsme si ji přes sklo. To byly čtyři dny, co jsme strávili procházkami po městě, kam bych se určitě znovu vrátila. Definitivně jsme z něho neviděla dostatek. Edinburgh se skutečně vyplatí. 

PS: Ono to možná vypadá, že tam nejezdí žádné autobusy, když jsme pořád jen všude chodili pěšky, ale prostě jsme na to byly zvyklé předešlých 8 dní. Zvyk je železná košile. Určitě se do všech částí dá dostat městskou hromadnou dopravou nebo tramvají. :D

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Z vedra do výhně Egypta...

Už je to tady! Zase na cestách. Pokud jsem tvrdila, že letos všichni jeli do Slovinska na outdoor aktivity, potom druhá polovina národa Čechů a Slováků vyrazila do Egypta do Hurghady na válecí dovolenou. Nikdy nikoho nepomlouvejte, protože na 99% vám tam všichni budou rozumět.

Tentokrát jsme jeli s kamarádkou Péťou, kterou jsem před rokem potkala v Indii. Obě dvě jsme chtěli do Egypta a obě dvě jsme neměli nikoho, kdo by jel s námi, protože však to znáte. Když tě nesežere žralok (chvíli předtím proběhla v novinách ta zpráva, kdy žralok pokousal toho pána v Egyptě), tak tě dostane písečná bouře. Jistě! Jako kdyby se v Egyptě snad hnul lísteček a foukalo (rozumějte, fakt směšná představa při těch 38 stupních ve stínu a vánek? - co to jako je? Jak se to projevuje?). No a pak samozřejmě strach z teroristů, protože ti určitě čekají až vyjedu za hranice! Ach jo. No a nakonec ještě jsem oznámila, že chci plout po Nilu a začali důležité a světaznalé rozbory nebezpečí, kdy mě sežere na Nilu …

Jak jsem si splnila sen v Jordánsku...

Znáte to, to si takhle otevře Ryanair novou linku někam, kam se člověk mohl předtím dostat za neskutečné peníze a hned tam je celý český národ... společně se mnou.

Ryanair otevřel linku z Prahy do Ammánu, hlavního města Jordánska. Co mám na seznamu už spoustu let je skalní městečko Petra. Všichni z Instagramu známe ty fotky, kde sedíte někde vysoko na vyhlídce a pod sebou máte Pokladnici. Přesně jak ji mám já na obrázku vlevo. A samozřejmě, že i já mám úplně stejnou fotku. Když všichni, tak tentokrát já taky hned z několika důvodů. Za prvé, vůbec jsme nevěděli, že na tuhle vyhlídku vlastně jdeme. To je tak, když neumíte číst v mapě a pořád čekáte, kdy se konečně objeví ty zatracený chrámy v překladu Královské hrobky (a jak vysoko je asi museli postavit, ty lidi byli úplný idioti!). Pak vyjdete nějakých 700 schodů, dostanete se na vysokou skálu z které se vám dělá zle jen pohlédnete dolů a protože je tam cedule, že je tam vyhlídka, když už jste nahoře a ty zatracený chrámy tady nikde …

Hurá akce do Dubaje...

Nedávno jsem zjistila, že mi teď ke konci roku ještě zbývají 2 dny dovolené a s volnem v práci mi to vyšlo na celý týden ani nevím jak. Nějaký čas jsem spekulovala nad tím, jestli někam vyrazit a pak jsem si řekla, proč si ke konci roku neodpočinout a nejet někam s cestovkou, kde všechno zařídí. Jedinou podmínku jsem měla, že jsem chtěla někam do tepla. Už dvakrát jsem na dlouhých cestách přesedala v Dubaji na letišti a dvakrát jsme si s kamarádkou Luckou, která se mnou většinou jezdí říkali, že bychom se tam chtěli kouknout na delší čas. Jenom tam a uvidíme, jak by vyšel čas. No a pak nás... ok, mně inspirovaly akční letenky do Dubaje. S cestovkou to na 5 dní vycházelo někde kolem 13 500,- jen se snídaní, plus samozřejmě kapesné a výlety. Když si vezmete, že třeba lístek na nejvyšší budovu světa stojí 135 AED (na naše 810,-), ty ceny vám strašně rychle naskáčou. Musíte platit dopravu z hotelu po městě, protože byl docela daleko od centra. Musíte něco jíst. Chcete si něco kupovat. Za…