Benátky severu...

Jsem zpátky v jednom kuse. Ne, v Bruselu nevybouchla bomba, nepotkala jsem teroristy, nikdo nás neunesl a ani jsem se nebála o vlastní život. Ano, všechno proběhlo naprosto v pohodě. *sad sigh* Myslím, že když jsem odpověděla na ty nejdůležitější otázky, tak bych se konečně mohla trochu rozepsat o tom, jak vypadá Belgie a samozřejmě finanční stránku, protože ta je nejdůležitější pro lidi v mém okolí.

Ne, nejsem zruinovaná, protože jsme za zpáteční letenky zaplatili necelých 1500,-. Jop, vidíte dobře. Opravdu jen tolik. Letěli jsme do Bruselu na Charleroi a zpátky z Amsterdamu do Prahy. Z Charleroi jsme měli autobus za 5 euro rovnou do Brugg. Já se přiznám, že jsem si zamilovala belgický venkov už při cestě tam. V těch chvílích kdy jsem nespala, můžete z okna pozorovat všude samé pasoucí se krávy, ovce a koně.


Pokud chcete někdy navštívit Belgii a Nizozemí, připravte se na to, že ubytování je tady trochu dražší než jinde po Evropě.

Zase na druhou stranu mi tu přišel mnohem přehlednější vlakový systém, kdy každý den odjíždí vlaky ve stejnou dobu ze stejné koleje  a nemění se to. Navíc je vlakový řád přehledně udělaný, vyobrazený pomalu všude a nemusíte se obávat, že byste ho přehlédli.

Abych se ale soustředila na Bruggy. Je to menší městečko plné kanálů, ne nadarmo se mu říká Benátky severu. Když zabloudíte do určitých míst, má takové to správné kouzlo, kdy na vás dýchne ta starodávná atmosféra. Pak správně prosvitne slunce mezi korunami stromů a vy si říkáte, že jste se ocitli někde v pohádce. Na pár místech jsem měla pocit, že jsem se dostala do filmu Pána prstenů.


A pak se vynoříte někde na náměstí a zjistíte, že jste v civilizaci. Mohla bych vám vyprávět, že historické centrum je zapsané na seznam památek UNESCO. Uprostřed se nachází náměstí Markt, což je proslavené hlavně díky svým typicky barevným budovám a taky věži Belfort.


 A to nejdůležitější se nachází pár kroků za náměstím Burg. Je to výrobna vaflí. Cena se pohybuje od 3-6 euro, podle toho kolik si toho chcete na vafle dát. Samozřejmostí je belgická čokoláda a fakticky jsou to die for. Jet do Belgie a nezkusit vafle, to je podle mýho hřích. :DAby to nevypadalo, že tam člověk jenom jí, je samozřejmostí, že se tam nachází i další historické památky jako katedrála svatého Salvatora nebo kostel Panny Marie.


Samozřejmě je historická budova skoro na každém kroku, takže tyhle nejsou jediné. Je tu spousta zákoutí a pokud můžu doporučit, určitě se vydejte na noční procházku. Nejen že jsou památky úžasně osvětlené, ale zároveň mají kanály svoji osobitou atmosféru a mnohdy vypadají mnohem lépe za tmy, než při denním světle.

V Bruggách narazíte skoro na každém kroku na nějakou čokoládovnu, pokud se dostanete na správnou ulici. Cena jídla se v restauracích pohybuje jako v každém městě od 7-12 euro, podle toho jak daleko se nacházíte od náměstí a historických budov. Suvenýry jako magnetky jsou jako obvykle po jednom kuse za 3 euro a pohledy seženete od 40 centů do 1,40 eura, podle toho, jaký si vyberete a jak moc jste nároční. Samozřejmostí jsou množstevní slevy.

Ale teď abych pořád jen nevyprávěla o tom nedůležitém, nejdůležitější je ta atmosféra města. Určitě se mrkněte na všechny fotky. Stojí za to. Tady jenom pro ukázku. Třeba to někoho nadchne a bude chtít vyrazit. :DJeště bych chtěla podotknout, že Bruggy nejsou nijak extra velké města, takže člověk ho má v podstatě za den nebo dva projité od jednoho konce ke druhému. Co stojí ještě za zmínku je, že se v něm nacházejí 4 větrné mlýny.

A pokud chodíte po ulici a máte pocit, že budovy jsou nakřivo, potom se vám to nezdá. Spousta budov je skutečně šejdrem. V těch Bruggách to ještě šlo, v Amsterdamu už to bylo horší. :D Tam už jsem ale měla teorii proč je všechno trochu mimo. Ale o Amsterdamu někdy později. Příští příspěvek doufám bude ve čtvrtek nebo v pátek. Prostě nic nestíhám, takže se omlouvám, že tohle není nijak dlouhé. :D


Komentáře

Oblíbené příspěvky